Windows 10'da Apache ve PHP 7 Kurulumu

Windows 10'da Apache ve PHP 7 Sürümü Nasıl Yüklenir, Nasıl Çalıştırılır Başlangıç Düzeyinde Adım Adım Anlatıyoruz.

Windows 10'da Apache ve PHP 7 Kurulumu

Merhaba,
Bu yazılımızda Windows'ta manuel olarak Apache Web Server, PHP 7 ve mySQL kurulumu nasıl yapılır çok basit bir şekilde öğreneceğiz.

Yazıya başlamadan önce tüm bunları tek bir uygulamada toplayan hazır paket sistemleri olduğunu da söylemek isterim. Bkz: WAMP, XAMPP, MAMP...

Başlıyoruz...

Windows'ta Apache Web Server Kurulumu
Öncelikle en son Apache Web Server'ı indirelim. Apache'yi bu sayfadan indirebilirsiniz. Kullanmış olduğum bilgisayarda x64 (64bit) işletim sistemi olduğu için x64bit versiyonunu indiriyorum.
Daha düzenli ve anlaşılabilir olması amacıyla tüm dosyaları ayrı isimlerle, ayrı klasörlere yerleştireceğim.

  • Web Server'i kurmak istediğiniz klasöre/sürücüye gidip "Apache" adlı bir klasör oluşturun.
  • İnen .ZIP dosyası içindeki Apache24 klasörüne girin. Tüm dosyaları seçin ve oluşturduğunuz "Apache" adlı klasöre tüm dosyaları çıkarın.

Windows 10 Apache Web Server Kurulumu Winrardan Çıkartma

Windows için PHP'yi İndirme

Yazımızda PHP 7.4 (7.4.14) kulurumu yapacağız. PHP 7.4 ü indirme sayfasına gitmek için burayı tıklayın.
İşletim Sisteminiz 64 bit ise VC15 x64 Thread Safe (2021-Jan-05 18:10:24), işletim sisteminiz 32 bit ise VC15 x86 Thread Safe (2021-Jan-05 18:10:32) bölümlerindeki .zip dosyası'nı indirin.

  • İlk olarak (tavsiyem) az önce oluşturmuş olduğunuz Apache klasörünün yanında PHP adlı bir klasör oluşturun.
  • Yukarıdaki ekran görüntüsündeki gibi indirmiş olduğumuz .zip dosyası içindeki tüm dosyaları seçip (hemen üstteki adımda) oluşturmuş olduğumuz PHP klasörü içine çıkaralım.
    PHP'yi sistemimize indirip çıkartma işlemimiz de burada bitmiştir.

Windows 10 da Apache ye PHP 7 yi tanıtma FreeAtlas
Windows 10'da Apache Web Server'a PHP'yi Tanıtma

Şimdi Apache Web Server'i çıkarmış olduğunuz klasöre gidin. Ekran görüntüsünde görüldüğü gibi bende D:\SERVER\Apache adresinde. Klasöre gittikten sonra Apache klasörü içindeki "conf" klasörü içinde bulunan "httpd.conf" dosyasını bir metin editörüyle açın. Burada birkaç küçük ayarlamalar yapacağız.

Apache Web Server Freeatlas Kurulumu Httpd.conf Değişiklikleri

ADIM 1- Varsayılan olarak 37. satırda bulunan Define SRVROOT " " kısmında Apache Web Server'imizin nerede olduğunu tanımlayalım. Yukarıda göstermiştim; ben D:\SERVER içine Apache adlı klasör oluşturup indirdiğim Apache Web Server'i bu klasör içine atmıştım. Bu yüzden Apache adresini bu şekilde yazdım. Apache Web Server'i nereye çıkardıysanız o klasör yolunu klasör aralarında (/) işareti olacak şekilde girin.


FreeAtlas Apache httpd.conf değişiklikleri php yi tanıtma 2

ADIM 2- httpd.conf''ta Apache Web Server'da aktif veya pasif durumda olacak modülleri tanımladığımız bölümün en sonuna inelim. Ekran görüntüsünde göründüğü gibi varsayılan olarak 185. satırda bitiyor. Gerekli işlemi yapmadan önce indirdiğiniz PHP zip dosyasını çıkarttığınız klasörün yolunu not edin. Yine yukarıda görüldüğü gibi ben, D:/SERVER/PHP olarak çıkarmıştım.
PHP 7'yi Apache'ye tanıtmak için gerekli olan şu kodu en son #LoadModule'ün altına yapıştırın.

LoadModule php7_module D:/SERVER/PHP/php7apache2_4.dll --> //PHPNİN BULUNDUĞU KLASÖRÜN YOLU//

    DirectoryIndex index.html default.php index.php
    AddHandler application/x-httpd-php .php
    PHPIniDir "D:/SERVER/PHP" --> //PHPNİN BULUNDUĞU KLASÖRÜN YOLU//

FreeAtlas Apache httpd.conf değişiklikleri php yi tanıtma 3

ADIM 3- Şimdi varsayılan olarak 258. satıra iniyoruz. Burada "localhost" ta çalışacak tüm dosyalarımızın nerede olacağını tanımlayacağız. Ben tüm bu klasörlerin hepsini tek bir SERVER klasörü içine toplamıştım. Hem Apache hem de PHP'yi bu klasör içine yerleştirmiştim. Yine aynı şekilde SERVER klasörünün içine www adlı bir klasör oluşturup tüm Localhost'umu burada çalıştıracağım. Bu yüzden Document Root ve olarak www klasörünün yolunu tanımladım.
Siz de localhost'un hangi klasörün içini görmesini istiyorsanız bu adımda o klasör yolunun adresini belirtin.

Adım 4- PHP7'yi çıkarmış olduğunuz klasöre gidin (ADIM 2de belirttiğiniz yer). php.ini-development dosyasının adını php.ini olarak değiştirin.

Adım 5- Yavaş yavaş sona geliyoruz :) Başlat -> Çalıştır'a gidip "CMD" yazın. Çıkan sonuca sağ tıklayıp Yönetici Olarak Çalıştır deyin. Komut Ekranında Apache'yi çıkarmış olduğunuz klasöre gidin. Sonra da bu klasör içindeki "bin" klasörünün içine girin.
httpd.exe -k install --> komutunu yazarak Enter'a basın. Apache Web Server Hizmeti Kurulumu için Windows Güvenlik Duvarının sizden istediği izni verin.

Ekran Görüntüsü:

Windows 10 da Apache Web Server Hizmet Başlatma


Ek Bilgi: Komut Ekranında önünüze gelen başlangıç dosya yolu ilk olarak C:\WINDOWS\system32 olacaktır. Her cd.. yazıp enter tuşuna bastığınızda bir klasör geri gelirsiniz. Veya direkt bir klasöre gitmek isterseniz o klasörün adresini (Örneğin: C:/FreeAtlas/Yazılım/Makaleler) kopyalayıp, komut sistemine cd C:/FreeAtlas/Yazılım/Makaleler yazarak entera basarsanız CMD sizi direkt Makaleler klasörüne atacaktır.


ADIM 6- Hemen Apache Web Server'i kurmuş olduğunuz dizine gidin. "bin" klasörü içindeki "ApacheMonitor.exe" yi başlatın.

Windows 10 FreeAtlas Apache Web Server PHP 7 Kurulumu

Görüldüğü gibi Apache Web Server'imiz Windows 10'da PHP 7.4.14 sürümüyle sorunsuz çalışıyor.

Şimdi Sıra Test Etmekte...
Hemen kullanmış olduğumuz Metin/Kod editörünü açın ve PHP bilgilerini öğreneceğimiz aşağıdaki kodu yazıp index.php adıyla ADIM 3'te belirttiğimiz localhost'u çalıştırmak istediğimiz klasöre kaydedin.
Kod:
<?php phpinfo(); ?>


Hemen tarayıcımıza girip localhost yazarak git diyoruz.

Artık her şey hazır!

Gördüğünüz gibi artık sistemimizde D:\SERVER\PHP\php.ini konfigürasyonuyla PHP 7.4.14 çalışıyor.

Kurulum sırasında yaşadığınız sorunları yorum yazarak bize bildirebilirsiniz.

Bir sonraki dersimiz Windows'ta MySQL Kurulumu ve Windows'ta phpMyAdmin Nasıl Kurulur yazılarımızda görüşmek üzere...
Saygılarımızla...