Oyun Oynayarak Servet Kazanmak ( League of Legends )

NY Times'ın haberine göre: ABD artık e-sporun merkezi konumunda.Ayrıca haberde: ABD'de League of Legends oyuncuları ne kadar kazanıyor? League of Legends oyuncularını ABD'de neler bekliyor gibi konulardan bahsedilmektedir.

Oyun Oynayarak Servet Kazanmak ( League of Legends )
League of Legends karşılaşma arenası

Oyun Oynayarak Servet Kazanmak

ABD'deli League of Legends takımları, Asya'daki rakiplerinin gerisinde kalıyor.Bu yüzden inanılmaz maaşlar sunarak dünyanın en iyi oyuncularını işe alıyorlar.

Oyunlar ve oyuncular hayatımıza girdiğinden beri hiç bu kadar farklı olmamıştı.Artık oyuncuların sporcu, oyunların ise spor sayılabildiği dönemlerdeyiz.Düşünsenize yıldız bir atlet mucizevi bir başarıya imza attığında ışıklar parlar, spikerler şok içerisinde bağırıdı.Aynı durum artık bilgisayar oyunları müsabakalarında karşımıza çıkmaya başladı.Oyunlar sadece çocukların dikkat ettiği veya sevdiği bir alan olmaktan çıkıyor; genç ve yaşlı neslinde ilgisini çekmeye başlamış durumdadır.

Küresel e-spor müsabakalarının şüphesiz en yüksek profilli oyunu: League of Legends için ABD özellikle Çin ve Güney Kore gibi ülkelerden birçok sporcuyu ülkesine getirmektedir.Çin ve Güney Kore gibi ülkelerde oyuncular çocuk yaşta başlıyor; profesyoneller günde 18 saate kadar antrenman yapabiliyor.

ABD'li bir ekip olan TSM ile rekor kıran Hu iki yıllık 6 milyon dolarlık bir sözleşmeyle kendisini ABD'de bulanlar arasında.Hu'nun sadece 24 yaşında bu başarıyı elde ettiğinide söylemek gerek.Tabi ki bu kazanımlar her spor müsabakasında olduğu gibi büyük bir seyirci kitlesine de bağlı.İstatistiklere göre: 2015 yılında Kuzey Amerika'da 38,2 milyon kişi en az bir e-spor etkinliğini izledi.2020 yılına kadar bu sayı 57,2 milyona kadar çıktı.

Amerika Birleşik Devletleri'nde gerçekten çok az sporcunun sahip olabileceği imkanlarda sunulmuş.Örneğin: son teknoloji tesislerden biri Los Angeles'ta ve bu tesis 13 milyon dolarlık, 25.000 metrekarelik.Hatta burada Ulusal Basketbol Birliği takımıyla aynı şeflere ve fizyoterapistlere sahipler.

Kaynakça: https://www.nytimes.com/2021/01/30/technology/esports-league-of-legends-america.html