mRNA Aşısı Nedir ?

mRNA aşısı nedir ? RNA aşıları ne kadar güvenli ? RNA aşıları DNA'mızı değiştirebilir mi ? MRNA aşısı genel özellikleri nelerdir ? RNA aşısıyla genetiğimizi değiştirebilirler mi ? Gibi sorulara cevap arayacağız.

mRNA Aşısı Nedir ?

mRNA Aşısı Nedir ? 

     Bulaşıcı hastalıklarda kullanılan aşılar arasında ucuz ve hızlı olması RNA aşılarının kullanımını artırdı.Koronavirüs hızla hayatımıza dahil olurken; Dünya hızlı bir çözüm arayışına girdi.mRNA aşısı nedir ? RNA aşıları ne kadar güvenli ? RNA aşıları DNA'mızı değiştirebilir mi ? MRNA aşısı genel özellikleri nelerdir ? RNA aşısıyla genetiğimizi değiştirebilirler mi ? Gibi sorulara cevap arayacağız.

     Aşılama tıbbın büyük başarılarından bir tanesidir.Ancak aşılarında belirli türleri ve etkinlikleri var.Örneğin geleneksel aşılar Ebola, Zika gibi virüslere karşı o kadar etkili olamamıştır.RNA bazlı aşılar, kısa süreli ve ucuz üretim koşullarıyla hız ve üretim avantajını elinde bulundurmaktadır.RNA aşıları ayrıca bulaşıcı hastalıkların ötesine hatta kanser hastalığını iyileştirme potansiyeline sahiptir.

RNA aşıları nedir ? Nasıl Çalışır ?

     Geleneksel aşılar bulaşıcı ajanı taklit ederek çalışırlar.Basitçe anlatacak olursak: zayıf patojenleri(hastalığa neden olan organizmalar ve proteinler) vücudumuza vererek onu savaşmaya donanımlı hale getiririz.

RNA aşıları ise: virüsün belirli bir özelliği bilgisini içerir.Bu bilgi RNA'dan bilgi içerir.Vücuda verilen bu bilgi vücudun antijeni(antikor üreten moleküller) kendi başına üretmesini sağlamaktadır.mRNA, antijenin üretim bilgisini proteinlerin yapıldığı hücre bölümüne aktarır.Hücreler oluşturdukları antijeni yüzeylerine taşıyarak savunma yapmaya başlarlar.

Özetleyecek olursak: RNA aşısı bir haberci, postacı gibi bilgiyi verir ve hücreyi uyarır.Sonrasında hücre kendi savunmasını oluşturur.

MRNA Aşıları Nasıl Üretilir ? Geleneksel Aşılardan Farkları Nelerdir ?

     MRNA aşısına olan ilgi son 20 yılda oldukça artmıştır.Basitçe özetleyecek olursak: zayıflatılmış virüs yerine virüs parçacıkları ve protein yüzey parçaları verilerek yapılmaktadır.

Geleneksel aşılar tavuk yumurtası ve memeli hücrelerinde elde edilerek yapılır.Bu süreç hem çok uzundur, hemde virüsleri toplamak çok daha zahmetli bir iştir.Nakil uygulaması çok daha uzundur.Koronavirüs gibi hızlı yayılan virüsler için daha hızlı aşı ihtiyacı doğmuştur.RNA aşıları bir DNA şablonundan yapılır.Bu işlem bilgisayar yardımıyla yapıldığı için tüm dünyada eş zamanlı gruplar oluşturulup, çalışmalara başlanabilir.

Geleneksel aşılar için büyük miktarda virüs üretmek gerekir.Yöntem bu açıdan riskler taşımaktadır.RNA aşısı için virüse gerek yok denecek kadar azdır.Geleneksel aşılarda vücuda az miktarda virüs girmektedir.Artık vücut hastalığı tanıdığı için bağışıklık üretebilir.RNA aşıları aslında bir talimattır.Hastalıkla savaşan T-hücrelerini ve antikorları harekete geçirir.Geleneksel aşıların karmaşık saflaştırma ve test süreçleri vardır.RNA aşıları daha kolay üretilir ve standartlara bağlanabilir.

MRNA Aşısı DNA'nızı Değiştirebilir Mi ?

     CDC (Center for Disease Control and Prevention)(haslatık kontrol ve önlem merkezi) yayınlamış olduğu bir yazıya göre : mRNA bir protein hatta bir protein parçasının talimatlarıdır.mRNA bir kişinin genetik yapısını değiştiremez.DNA'mız hücre çekirdeğinde tutulmaktadır.Bu çekirdeğe mRNA giremez.Ayrıca hücre, talimatlarının hemen bitiminde parçalanır ve ömrü sonlanır.(kaynak)mRNA aşıları COVID yardımıyla DNA'mızı değiştiremez çünkü canlı virüs kullanmaz.

Ayrıntılı bilgi için Sağlık Bakanlığı Web Sitesinden yararlanınız.

Kaynakça : https://tr.wikipedia.org/wiki/Antijen

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/different-vaccines/mrna.html

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/vaccine-benefits/facts.html

https://biontech.de/covid-19-portal/mrna-vaccines

https://www.phgfoundation.org/briefing/rna-vaccines

https://tr.wikipedia.org/wiki/Mesajc%C4%B1_RNA