Koronavirüs Mutasyonu Nasıl Başladı ? Mutasyon Nedir ?

Koronavirüsü anlamaya başladık dediğimizde; mutasyon haberleri almaya başladık.Peki mutasyon nedir ? Mutasyon neden gerçekleşir ? Mutasyonları tespit etmek zor mu ? Koronavirüs bağışıklığı ne kadar sürüyor ? Kenya nasıl koronavirüse karşı dirençli ? Vizonlardan insanlara koronavirüs bulaşıyor mu? Gibi sorulara cevap aramaya çalıştık.

Koronavirüs Mutasyonu Nasıl Başladı ? Mutasyon Nedir ?
COVID-19(Koronavirüs)

Koronavirüs Mutasyonu Nasıl Başladı ? Mutasyon Nedir ?

Bilim adamları COVID-19 tedavisi için üretilen antikorlar tarafından tanınmadan kaçmasına izin veren yeni tip SARS-COV-2 mutasyonunu tanımlamışlardı.Yeni tip koronavirüs olarakta anılan SARS-COV-2 virüsü sağlık bakanlığı açıklamasına göre: daha şiddetli etkileri olan yeni tip korona virüsüdür.SARS'ın açılımı ise: “şiddetli akut sendromu” dur.Yapılan araştırmalara göre: Avrupa'da yaygın olduğu ve Hollanda,Danimarka'da vizon çiftliklerinde çalışan insanlarda tespit edildi.

Mutasyon Nedir ?

Canlı organizmaların genomlarındaki DNA ve RNA değişimine kısaca mutasyon denmektedir.

Mutasyon Neden Gerçekleşir ?

  1. DNA'nın kendini doğru bir şekilde kopyalayamamasından kaynaklı.Hücre bölünmesi sırasında her zaman DNA'sınıda doğru bir şekilde kopyalayamaz.

  2. Dış etkilerden dolayı mutasyon oluşabilir.Buna bazı kimyasallar ve radyasyon sebebiyet verebilir.

NOT: Mutasyonlar yararlı ya da yararsız olabilmektedir.Mutasyonların genellikle gözle görülür etkileri vardır.

COVID'den Korunmanın En İyi Yolu En Yakınımızdan Başlıyor

Çin'in Hunan eyaletinde yapılan geniş kapsamlı araştırmalar koronavirüsün yayılımını en çok artıran etkenin hane halkı üyelerinden kaynaklı olduğu gözlemlenmiştir.1178 kişiden ve onların temas ettiği 15000 den fazla insanla yapılan araştırmada: birlikte yaşayan insanların en büyük bulaş riskini oluşturduğu ikinci sırada ise büyük ailelerin olduğu gözlemlenmiştir.Enteresan bir şekilde toplu taşıma araçları gibi sosyal alanlardaki temaslarda ise bulaş riski daha düşüktür.Sosyal alanlardaki her gün yapılan temasın bulaş riskini %10 artırdığını gözlemlendi.

Koronavirüsün kol gezdiği günlerde; fiziksel etkisini konuşuyorken sosyolojik ve psikolojik etkilerini gözardı etmemeliyiz.Örneğin Japonya'da koronavirüsle birlikte intihar sayıları yükselmiştir.

Koronavirüse Karşı Bağışıklık Ne Kadar Sürüyor ?

Bağışıklık sistemimizin yeni tip koronavirüse karşı tepkisi ortalama 6 ay sürmektedir.California'da yapılan bir araştırmada: 185 kişiden alınan kan örnekleri incelendi.41 araştırma görevlisiyle yapılan araştırmada 6 ay boyunca denetim gerçekleşti.Ekip, SARS-COV-2' ye karşı oluşan birçok tepkinin 6 sürdüğünü tespit etti.

Vizonlardan İnsanlara Bulaşıyor Mu ?

Vizonlar sansargiller ailesinden bir gelincik türüdür.Vizonlar değerli kürkleri için birçok ülkede yetiştirilmektedir.Ancak son dönemlerde koronavirüsle ismi yan yana gelmiş durumda.Koronavirüs vizon çiftliklerinde hızla mutasyona uğradığı gözlemlenmiştir.University Collage London'un Hollanda ve Danimarka'daki vizon çiftliklerinde yaptığı bir çalışmaya göre: enfekte olmuş insanlardan vizonlara bulaştığı vakalar tespit ettiler.Ayrıca 23 mutasyona denk geldiler.Virüs konakladığı bedende hızla adapte olma eğilimi gösteriyor.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen'in açıklamasına göre: “vizonlardan mutasyona uğramış virüsler insanlara geçiyor”.Bu gerekçeyle geçtiğimiz günlerde binlerce vizon imha edilmişti.Ayrıca çıkan haberlere göre vizonlardan diğer hayvanlara geçtiği de görülmüş.

Afrika'da Bir Ülkenin COVID Gizemi

Afrika'da yapılan araştırmalar Kenya'daki insanların sadece %4 ünün enfekte olduğu söylenmekte.Kenya'daki çok az sayıdaki COVID-19 ölümüde göz önüne alınınca gerçekten şaşırtıcı sonuçlar vermektedir.

Yapılan araştırmalarda koronavirüse karşı Kenya halkında antikor varlığı tespit edilmiştir.Araştırmacılar Kenya halkının %4,3'ünün önceden enfeksiyon geçirmiş olabileceği düşünülüyor.Temmuz ayında İspanya'da 28.000'den fazla insan hayatını kaybederken; Kenya'da ise 314 kişi hayatını kaybetmişti.

Çocuklarda Koronavirüs Hastalığı Neden Hafif Geçiyor ?

Enfekte olmayan çocukların kanında koronavirüse karşı antikorlar tespit edildi.Bilim adamları virüse hiç yakalanmamış insanlarda da antikorlar tespit etmişti.Çocuklarda antikorlarların daha yüksek olduğu nedeniyle hafif şekilde atlatıyor söylenebilir.

Francis Crick Enstitüsü'nde yapılan bir araştırmaya: enfekte olmayan 302 yetişkin insan üzerinde yapıldı.Sadece %5'inin koronavirüse karşı antikorlara sahip olduğu tespit edildi.Çocuklarda özellikle 6-16 yaş arasında enfekte olmamış ve antikorlara sahip olma oranı %60 civarında.

Dünya Koronavirüs Vaka Sayılarını Azaltmak İçin Neler Yapıyor ? Yazısını okumak için tıklayınız.