Kendimizi Daha İyi Nasıl Hissederiz

Kendimizi daha iyi, daha sağlıklı, daha zayıf, daha motive hale getirmek için neler yapabiliriz?

Kendimizi Daha İyi Nasıl Hissederiz
Kaynakça: https://unsplash.com/photos/cqbLg3lZEpk

Kendimizi Daha İyi Nasıl Hissederiz

Bu liste kesinlikle insanların çoğu için gerçekçi olmayan alışkanlıklar listelerinden değil.Birçok gerçekçi olmayan listede: sabah 5'te kalkıp 10 kilometre koşmayı sıradan bir alışkanlıkmış gibi gösterir bu onlardan değil.

Bu liste akışında olan yaşamımızı çok fazla bozmadan bizi değiştirecek ve daha kaliteli yaşamamızı sağlayacak etkenlerden bahsedecek.Yazı aslında BJ Fogg'un “Küçük Alışkanlıklar” ve Japon kaizen kavramından yararlanılarak yazılmıştır.Bu liste uç fikirlerden kaçınılmaya çalışılarak hazırlanmıştır.

1. Sırt üstü yatın ve başınızı omuzlarınızı iki dakika kadar yatakta kalın.

Günlük hayatımızda bedenlerimizi yeterince ters çevirmiyoruz.Uyumadan önceki bu gerginlik, göğsün açılmasına, kalp ve beyne biraz kan gitmesine yardımcı olur.Her gün ofiste masanın üzerine eğilerek çalışan insanlar için daha fazla yararlı olacaktır.

2. Elektronik aletleri yanınızdan uzaklaştırın.

Özellikle sosyal medyada çok fazla zaman geçirdiğimiz bu günlerde; sürekli baktığımız hikayeler ve akışlardan biraz uzak kalmak iyi gelecektir.Sistem öyle tasarlanmıştır bir süreklilik haline girersiniz.Elektronikten biraz uzaklaşmak yaşadığımız çevreyi ve kendimizle baş başa kalmamız için iyi olacaktır.

3. Kolaylıklardan vazgeçerek harekete geçin.

Bizi tembelliğe sürükleyen teknolojik aletlerden olduğu kadarıyla uzak kalmakta fayda var.Çünkü bu aletler bizim için kolaylık olsada; aslında bizi olması gerekenden daha az hareket ettirir.Unutmayın insan hareket etmesi gereken bir canlıdır.Mesela otomatik elektrik süpürgesi yerine yine elektrikli süpürge seçebilirsiniz.Ancak otomatik olmaması sayesinde hareket miktarımız artacaktır.Hareket sağlıktır unutmayın.

4. Günde en az 20 squat yapın.

Sandalye testi doktorlar arasında sıkça yapılan bir testtir.Burda amaç kişinin fonksiyonel uygunluğunu görmektir.Uzun süreli hareketsizlik yaşayan ve çoğunlukla oturarak zaman geçiren bizler için squat hareketi çok yararlı olmaktadır.

5. Sabah dişlerinizi fırçalarken sağ bacağınız, akşam ise sol bacağınız üzerinde durun

Tek ayak üzerinde durabiliyorsanız: genel beyin sağlığınızın iyi olduğunun göstergesidir.İlk başlarda kısa süreli durabilseniz bile ilerde bu süre uzayacaktır.Sabırlı olun!

6. Düzgün oturun

Otururken sandalyeye sırtınızı tam yaslamıyorsanız oturuş bozuklukları başka bozuklukları tetikleyecektir.Tam yaslanarak dik bir şekilde oturun.

7. 20-20-20 kuralını uygulayın

Şaşırtıcı bir şekilde, insanlar uyanık oldukları saatlerin yarısını ekrana bakarak geçirmektedirler.20-20-20 kuralı:

Her 20 dakikada bir sürekli baktığınız ekrandan 20 saniyeliğine gözlerinizi ayırın ve uzaktaki bir nesneye bakın.

Bu yöntem ayrıca gözlerinizi dinlendirmenize yararlı olacaktır.

8. Alışverişe çıkmadan önce mutlaka tok gidin.

Araştırmacılar, aç karnına alışveriş yapan kişilerin iştahlarını karşılamak için yiyecek almaya yönelme olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.Yemek yemeden aç karnına alışverişe giderseniz ihtiyacınız olmayan yiyecekler alabilirsiniz hem de bu durum maddi açıdan yararlı olmayacaktır.Ramazanda markete gittiğinizi düşünün: her şey gözünüze başka güzel gelecektir.

9. Yemek Sonrası tatlı yemeden önce biraz mola verin.

Yemiş olduğumuz gıdalar işlenirken; beynimizin tok olduğunu hissetmesi 15-20 dakika sürebilir.Tatlıya odaklanmadan önce hem kilo verebilmek için hemde fazladan kalori almamak için biraz ara verin.

10. Yemek yerken ekrandan uzak durun.

Ekransız veya bir etken olmadan yemek yemek, damak tadınıza yemeğinizin tadını çıkarma şansı vermek demektir.Akıllı telefonlara o kadar bağlıyız ki yemek yerken bile bir şeyler izliyoruz.Dingin bir şekilde yemeğinizi efiyetle yiyin.AVM'lerde dikkat edin restoranlarda muhakkak müzik vardır: burda kişinin zihni manipüle edilerek daha fazla yemesi teşvik edilir.

Kaynakça: https://medium.com/the-ascent/20-realistic-micro-habits-to-live-better-every-day-df1731a2cd41