Kendi E-Ticaret Sitemi Nasıl Açarım?

Önceki yazılarımızda e-ticaretin bir çok modelini incelemiştik.Şimdi kendi e-ticaret sitesini kuracaklar için. Nasıl bir yol izlenmeli ? Neler yapmalıyız ? Bu konuları inceleyeceğiz.

Kendi E-Ticaret Sitemi Nasıl Açarım?
E-Ticaret İle Uğraşıyorsanız Atölyeniz Böyle Olmalı

             Bu yöntem diğer yöntemlere nazaran daha meşakkatli ve daha büyük bir sermaye gerektiren bir yöntem olacaktır.Şunu asla unutmamız gerekmektedir: e-ticaret dışarıdan gözüktüğü gibi az bir sermaye ile girilebilecek bir alan değildir.Sanılanın aksine büyük sermaye gerektiren bir daldır.Şöyle düşünün: reklam sermayesi milyonlarca lira olan rakiplerinizle yarışıyorsunuz.Hatta halihazırda dışarıda offline(gerçek bir mağaza) olarak satış yapıp ayrıca e-ticaret tarafı olan firmalar lada yarışıyorsunuz.Yani ürününüze gerçekten güvenmeniz gerekmektedir.Ancak imkansız veya olmayacak gibide düşünmeyin.Bizim amacımız olabildiğince objektif bir şekilde süreçleri yansıtmak olacaktır.

          Eğer yazılım bilginiz varsa sizin için işler daha kolaylaşacaktır.Burada birkaç yöntem karşımıza çıkıyor:hazır e-ticaret altyapılarını kullanmak(wordpress,shopify,opencart gibi) veya sıfırdan kodlayarak oluşturmak(bu pek tercih edilmez çünkü hazır altyapılar daha güvenli ve kolay olacaktır ayrıca yapacağınız yamalarla daha ilerilere taşıyabilirsiniz) daha basit sürükle bırak mantığıyla oluşturabileceğiniz vix gibi örnekler olduğu gibi; profesyonel firmalar tarafından sizin adınıza site oluşturan kuruluşlar var (ticimax,ideasoft gibi).Bunları biz teker teker incelediğimizde güvenlik,satış sonrası hizmetler,yapılan işe dahil olma(seo,backlink vs.) gibi açılardan en mantıklı adım kendinizin işe dahil olduğu ihtimaller olacaktır.Kendiniz yazılımcıysanız zaten hazır altyapılar yardımıyla işin üstesinden gelebilirsiniz(wordpress,opencart vs.)

          Eğer yazılım bilginiz yoksa muhakkak belli bir bütçeyle kendi sitenizi bir yazılımcı çalıştırarak oluşturmanızı öneririz. Dediğimiz gibi burda yapılan iş profesyonel olacaktır, istediğiniz zaman değişiklikler seo uygulamaları hayati önem arzetmektedir.Ve tekrar belirtelim e-ticarete özellikle kendi siteniz ile girmek istiyorsanız büyük rakamlarla girmek zorundasınız.Kendi e-ticaret sitenizi açtığınızda muhakkak pazaryeri entegrasyonlarınıda yapmayı unutmayınız.Ne kadar çok kulvar varsa sizin için o kadar iyi.