Kanûnî Sultan Süleyman’ın Karıncalarla İmtihanı

Kanuni Sultan Süleyman himayesindeki Topkapı Sarayı'ndaki ağaçları karıncalar istila eder.Sultan Süleyman'nın karıncalara ne yapacaktır ?

Kanûnî Sultan Süleyman’ın Karıncalarla İmtihanı
Topkapı Sarayı

Hikayeyi Dinlemek İçin Tıklayın.

Kanûnî Topkapı Sarayı’nın bahçesindeki ağaçların üzerinin karıncalar tarafından istila edildiği öğrenir ve çare aramaya başlar.Diplerine kireç koymanın bütün meseleyi çözeceğini nihayet öğrenir.Öğrenir ancak bütün karıncaların ölme ihtimali vardır.Acaba doğru olur mu ? Diye düşünmeye başlar.Devrin Şeyhülislâmı Zenbilli Ali Efendi’ye sormak aklına gelir.

Zenbilli Ali Efendi ismini kendine sorulan soru kağıtlarını zenbille alıp zenbille verdiği için bu lakabı almıştır.Zenbil:iple aşağı uzatılabilen torba.Ayrıca Zenbilli Ali Efendi döneminin büyük şairlerinden, en çok gazel yazan kişilerindendir. İlmi konularda da asla taviz vermeyen bir insandır.Hatta sert mizacıyla bilinen Yavuz Sultan Selim’e bile karşı çıktığı olmuştur.

Kanûnî bir kağıda şöyle yazar:

Dırahtı ger sarmış olsa karınca, bir zarar var mı karıncayı kırınca 

Dıraht: Ağaç,meyve ağacı

Ger: Eğer

Zenbilli Ali Efendi’nin cevabı ise: 

Yarın Hakk’ın divanına varınca Süleyman’dan hakkın alır karınca

Karıncaları kıramazsınız, öldüremezsiniz şeklinde cevap verilmiş olur.İkiside biliyor tabiki karıncaların ağaçlara zarar vermesinden ötürü karıncaları öldürmek caizdir.Ancak tartı kıldan ince kılıçtan keskin...