İstiridye Mantarında Para Var mı ?

İstiridye mantarı üretimi karlımı mantarcılıkta para var mı ? mantarcılığa nasıl başlanır gibi konuları hep beraber inceleyeceğiz .

İstiridye Mantarında Para Var mı ?
istiridye mantarı üretimi nekadar karlıdır bu işe nasıl başlanır

İstiridye Mantarında Para Var mı ?

İstiridye mantarı özellikle son yıllarda medyanın da etkisiyle kârlı bir iş olarak nitelendiriliyor.Peki gerçekten bu kadar kârlı mı ? Şimdi bu soruyu ayrıntılarıyla inceleyeceğiz.

Öncelikle üretim iki aşamadan oluşuyor:  kompost alanlar ve kompostunu kendi yapanlar.

Kompost Nedir ? 

     Kompost:mantarın besinlerini elde ettiği özel oluşturulmuş gübre yada toprak diye nitelendirebiliriz.

     Biz İki açıdanda hesaplama yapacağız.Ayrıca köyde arazisi olupta çadır kuranlar ile şehirde depo kiralayarak yapma maliyeti nede değineceğiz.Ayrıca üretimde çıkacak problemleride göz ardı etmememiz gerekiyor çünkü mantar gerçekten medyanın yada bazı üreticilerin anlattığı gibi kolay yetişen bir ürün değil.Özellikle kompost aşamasında ciddi bilgi birikimi gerektiriyor ancak biraz sabır güzel bir araştırmayla ve en önemlisi evde hobi olarak birçok kez üretme yöntemi ile kendi kompostunuzu yapabilecek hale gelebilirsiniz.Ayrıca kültür mantarı kompostu ile karıştırılmamalıdır kültür mantarı kompostu yapımı çok daha komplike çok daha hassastır.

Öncelikle şehirde bulunan birinin kompost satın alarak ve depo kiralayarak bu işe girdiğini varsayalım:

 • kompost satın almak her zaman için içinde riskler barındırır çünkü yeşil küf olması ihtimali söz konusudur.Ayrıca kompost satan firmalar kilogram bazlı kompost sattıkları için fazla ıslak kompost gönderirlerse (normalde olması gereken nem miktarı: % 65 – 70 arasıdır) buda kompostunuzda hem yeşil küf hemde diğer hastalıkların oluşmasını sağlayacaktır.

 • Ancak piyasada çok iyi kompost yapan firmaların olduğunu da unutmamak gerekir yani bu alanda çok iyi bir araştırma yapıp ona göre satın almanızı tavsiye ediyoruz sonrasında bütün emekleriniz boşa gidebilir.

 • 2020 fiyatlarına göre ortalama kompost tonu 1000 ₺ diyebiliriz.Bulunduğunuz konuma göre kompost taşıma ücreti değişiklik gösterebilir ancak biz buna 2000 ₺ diyelim yakın olduğunu varsayarak.Ayrıca 100 m2 bir oda için 10 ton kompost kullanabiliriz 10 tondan fazlası oksijen ve hastalık barındırma açısından risk oluşturacaktır ve 10 tondan fazlasını sığdırmak zaten zor bir iştir.10 ton kompost : 10 bin ₺ + kargo 2 bin ₺ taşıma ücreti olarak hesaplayalım(dediğimiz gibi taşıma ücreti bölgeye göre değişir konya,kocaeli ve İstanbul'a yakınlık genel anlamda iyi diyebiliriz.)

 • Şehire göre değişiklik gösterecektir ancak en az 100 m2 ile başlanmalıdır diyenler kendi içinde risk barındırıyor bunu unutmamalıyız.Evet 100 m2 de olur ancak mantar ilk flashı ( ilk sürgün) yaklaşık kuluçkayla beraber 30 günde vermektedir(kuluçka ortalama 15-20 gün).Diyelim ki: bir toptancı ya da pazarcıyla anlaştınız ikinci flash 10 gün civarı sonrasında çıkmaktadır onuda teslim ettikten sonra, (bizim önerimiz iki flash yapmanız istiridye mantarı ticari olarak genelde 3 flash şeklinde yapılabiliyor; bizim önerimiz iki flash şeklinde yapmak çünkü ilk flash da % 60-70 arası verimini veriyor ikinci flashda %15-20 diyebiliriz yani üçüncü flash için elektrik ve götürme masrafı ve diğer masraflara girmemeniz daha yararlı olacaktır.Dikkat ederseniz asıl profesyonel yapanlar bu şekilde yapmaktadırlar.)
  1 ay daha anlaştığınız müşterinize mantar getiremeyeceksiniz buda müşterinizi kaybetmenize neden olabilir.

 • En az dört üretim odanız olmalı: kendinizi garantiye almak ve sürekli üretim yapmak için.İsterseniz iki depo kiralayıp 100m2 diyelim bunuda tekrar 2 ye bölebilirsiniz(50 şer m2 üretim alanı) ama unutulmamalıdır ki her oda için ayrı klima havalandırma gereklidir.Yine şehrinize göre değişir ancak iki oda kira maliyeti 100 er m2 (toplamda 4 üretim odası) 2 bin ₺ 
 • Aylık klima,aydınlatma ve havalandırma için (mevsime göre değişmektedir) 750-800 ₺ olarak düşünebilirsiniz.iki oda için 1500-1600₺
 • Alıcınıza getirme masrafı olarak da 400₺düşünelim.(bunu aracınız ve mesafeniz belirleyecektir biz ortalama olarak yazıyoruz )
 • paketleme yapıyorsanız (bunun için izin almak gerekir) onun içinde 150 ₺ diyebiliriz.
 • 4 odalı bir üretimle (50 m2 her bir oda ) herşey düzgün giderse aylık net geliriniz 5-6 bin lira diyebiliriz.(biz en real en minimalden hesapladık unutmayın üretimi zor bir üründen bahsediyoruz; ne gözünüz korksun nede çok rahat olun)
  Üretim için öneriler : 
 • mutlaka bu işe başlamadan önce çok iyi araştırma yapılmalıdır.
 • mevcut alıcıları belirlemek gerekir.Hatta en önemli nokta budur önce üretim yapıp sonra satarım düşüncesiyle kapatan çok mantarhane var mutlaka dikkat edilmeli.Unutmayın satamadığınız üründen kâr edemezsiniz
 • mutlaka facebook da mantar gruplarına dahil olun bilgi açısından çok yararlı olacaktır.
 • işe başlamadan önce evinizde denemeler yapın
 • bu işi yapan tanıdıklar edinin mümkünse yanlarında çalışın.
 • Eğer şehirde depo kiralayıp ayrıca kendi kompostunuzu yapmayı düşünüyorsanız mutlaka kiraladığınız deponun ön kısmı en az 70-100 m2 olmalı 

Şimdi köydeki bir üreticinin giderlerini ve gelirlerini adım adım giderek inceleyelim ve bu üretici kendi kompostunu kendi yapıyor olsun.Çünkü köyde olan birinin kendi kompostunu yapması şehire göre daha kolay olacaktır. Ayrıca her ihtimalde kompostların tekrar kullanılmadığını ve bunları atabileceğiniz yada gübre olarak satacağınız yeri ayarlamalısınız. Yine aynı şekilde 4 oda 50 şer m2 den yani en minimalden hesap edelim.

Not: Saman yada pamuk farketmez kompost yaparken kullandığımız materyal içine hapsettiği su nedeniyle bize 2 ila 2.5 oranında fazla kompost sağlayacaktır.Yani 4 ton saman yada pamuktan 8 ila 10 ton kompost elde edersiniz.

 • 20 ton saman kompost için yaklaşık 8 ton saman yeterli olacaktır ve buna ekleyeceğiniz diğer besinleri kendinize göre orantılayarak sizde hesapedebilirsiniz zaten bunlarda genelde az olur.(en çok kullanılan karışımlar : %95 saman %5 kepek veya %60 saman %40 mısır koçanı yada silajı ) 8 ton saman bölgeye göre değişir ancak biz 70 kuruştan 5600₺ diyelim.
 • Pamuk kompost için : 2020 pamuk ton fiyatı 1000₺ ancak pamuk alırken telefin 1. kalite olmasına dikkat edin.8 ton pamuk = 8000₺
 • saman kaynatma yöntemi yeni başlayanlar için en uygun ve ucuz yöntem olacaktır(eğer soğuk pastörizasyon düşünüyorsanız birçok profesyönel tarafından tavsiye edilmez ve saman için uygun olmaz) ortalama 4000₺ tutacaktır. Pamuk soğuk pastörizasyon için klordioksit ve kireçle yapabilirsiniz en uygun ve en ucuz yöntemidir.Buda yaklaşık 500-1000₺ civarı olacaktır.
 • Diğer giderleri zaten yukarıda incelemiştik (elektrik su taşıma gb.)
  Şuan için istiridye mantarı toptan fiyatı 9-10₺ arasındadır perakende 15-17 arasıdır.Tabiki kendinizin pazarda veya belediyenin verdiği üretici pazarlarında satmanız daha kârlı olacaktır.100m2 bir alandan alınan mantar verimi ortalama %25 dir.Buna göre 200m2 üretim odasından 5 ton mantar üretilebilir.5 x 10 = 50 bin ₺ ciro elde edersiniz.

NOT: Mantar üreticiliği kolay değildir hatta profesyonel bir iştir iyice araştırılmalı.Abartıldığı kadar kârlı değil ancak kâr oranı m2 ye göre en iyi olan tarımlardan bir tanesi diyebiliriz.