İngiltere Korona Aşı Takvimi İçin Ne Öneriyor?

Nature dergisinde çıkan yazıya göre: İngiltere'nin korona aşı takvimi için önerisi nedir? İngiltere korona aşısı için neleri öneriyor? Korona aşısı ilk dozdan sonra nasıl uygulanmalı ?

İngiltere Korona Aşı Takvimi İçin Ne Öneriyor?
İngiltere Baş Tıp Sorumlusu: Chris Whitty

İngiltere Korona Aşı Takvimi İçin Ne Öneriyor?

Koronavirüs aşıları geldi ve birçok ülke aşılama kampanyalarına başladı.Dünyanın birçok yerinde COVID-19 enfeksiyonları ve ölümleri artmaya devam ederken;  yetkililer zamana karşı bir yarışla karşı karşıya.Birleşik Krallık bağımsız aşı danışmanlarının, gerekli olan iki aşı dozundan ilkini olabildiğince çok kişiye vermeyi tavsiye etmektedir.Ancak çok gerekli olan ikinci doz için olabildiğince çok insana verilmesi ikinci dozun süresini üç aya kadar artırmaktadır.

Pfizer ve Biontech, ilk dozdan 21 gün sonra bağışıklığa ne olduğuna dair kanıtlara sahip olmadığını söylüyor.Dünya Sağlık Örgütü, mevcut klinik araştırma verilerine dayanarak bu aşının ikinci dozunun ilk dozdan en geç altı hafta sonra verilmesini önermektedir.

Diğer ülkeler İngiltere’nin kararını yakından inceliyor.ABD başkanı Joe Biden’ın COVI-19 danışmanlarının ülkenin mümkün olduğunca çabuk bir şekilde mümkün olduğu kadar çok kişiye ilk doz aşı sağlanmasını önereceğine dair haberler var.

Otoriteler, daha fazla sayıda insana bir miktar koruma sağlamanın, genel olarak daha az insana daha fazla koruma sağlamaktan daha fazla hayat kurtaracağını savunuyor.JCVI yaptığı açıklamada: Pfizer-Biontech aşısının iki doz arasındaki üç haftalık süre boyunca %52.4 etkili olduğu söylüyor.AstraZeneca aşısı için, aşı etkinliğinin ilk dozdan 22 gün sonra %73 olduğunu söylüyor.JCVI şunu ekliyor: ilk dozdan itibaren koruyucu bağışıklık muhtemelen 12 hafta sürüyor, ancak bunu destekleyecek kanıt yayınlanmadı.

Bilim adamlarının dozlar arasında uzun bir aralık varsa:  insanların yapmamaları gereken pandemi öncesi yaşam tarzlarına devam etme olasılıklarının, daha yüksek olup olmadığı üzerinde çalışmaları gerekmektedir.Birleşik Krallık stratejisi dünya çapında geniş çapta rapor edilmiştir ve diğer ülkeler; daha fazla aşı ortaya çıktıkça bu yaklaşımı önermenin hem güvenli hem de etkili olup olmadığını düşünüyor.

Şeffaflık, güvenlik ve etkinlik çok sayıda insanın aşı olma konusunda tereddütü olduğu göz önüne alındığında çok önemlidir.

Kaynakça: https://www.nature.com/articles/d41586-021-00045-8