Hasan Sabbah'ın Cennet Vaadi

Hasan Sabbah'ın cennet vaadi nasıldı? Hasan Sabbah'ın cennet bahçesi nasıldı? Hasan Sabbah cennet vaadiyle fedaileri nasıl kandırıyordu? Hasan Sabbah, Alamut Kalesi ve Cennet Bahçesi efsanesini inceleyeceğiz.

Hasan Sabbah'ın Cennet Vaadi
Hasan Sabbah'ın Cennetinde Türlü Türlü Çeşmeler Vardı

Hasan Sabbah'ın Cennet Vaadi

Hasan Sabbah yüksek dağların yamacında hiç görülmemiş güzellikte bir bahçe yaptırmıştı.Çiçekler, meyve ağaçları, saraylar mevcuttu.Yaldızlarla süslenmişti duvar kaplamaları ipektendi ve sayısız çeşme vardı.Çeşmelerden bal, süt, şarap ve berrak sular almaktaydı.Buraya en güzel hanımları getirmişti.

Bu hanımlar enstrüman çalmayı, raks etmeyi, dans etmeyi ve erkekleri baştan çıkarma sanatında oldukça ustaydı.Görevleri buraya gelen erkeklere her türlü zevk ve sefayı yaşatmaktı.Sayısız giysi, erzak, güzel yataklar vardı.Aşktan, zevkten, güzellikten başka bir şey konuşulmazdı.Her saat eğlenceyle meşguldüler.

Burada adete Hasan Sabbah kendince bir cennet oluşturmuştu.Buraya gelen erkekler cennetin varlığına inandırılmak isteniyordu.Ancak bu cenneti onlara sadece Hasan Sabbah verebilirdi.Hasan Sabbah kendini bir peygamber mişcesine takdim ediyordu.Buraya gelenler büyüsüne kapılıyor eğlenceden zevkten kendilerini alamıyordu.Hasan Sabbah kimi isterse cennete sokabileceğini iddia ediyordu.

Buraya yalnızca katil yapmak istediği insanları gönderiyordu.Bu kısım çok iyi bir şekilde korunuyordu.Burada gösterilen cennetten sonra Hasan Sabbah'ın onları cennete sokabileceğine inanan katiller Hasan Sabbah için her şeyi yapabiliyorlardı.

Yukarıda bahsettiklerimiz bir çok kitaplara filmler,  konu olan bir efsanedir.Peki bu efsane nereden geliyor ?

Hikaye Marco Polo'nun Dünyanın Hikaye Edilişi Harikalar Kitabı 1 isimli seyahatnamesinde geçmektedir.Bu konuda çalışan otoriteler tarafından pek fazla kabul edilmesede bu efsaneler insanların hoşuna gitmiş olacak ki bu zamana kadar gelebilmiş.Enteresan bir şekilde cennet bahçesinden o dönemde tek bahseden kişi Marco Polo olmuş.Marco Poloseyahatnamesinde muhteşem bir tasvirle sayısız çeşmeler, birbirinden güzel hanımlar, yaldızlı saraylardan aynı şekilde bahsetmiş.Ancak Alamut Kalesi ve Haşhaşiler hakkında Cuveynî ve Reşidüddin gibi ilk elden kaynaklara bakıldığında durum öyle gözükmemektedir.

Cuveynî kaleyi bizzat görmesine rağmen cennet bahçesinden bahsetmemiştir.Sadece ambarlar, soğuk hava depoları, su havuzlarından bahsetmiştir.Öte yandan Marco Polo'nun Alamut Kale'sini görüp görmediği belli değildir.Marco Polo Alamut Kale'sini yıkıldıktan 17 yıl sonra görmüştür.Çin'e seyahati sırasında bu bölgeden geçtiği bilinmektedir.Ancak yıkılmış Alamut Kale'sini görüp görmediği bilinmemektedir.

O dönemde Haşhaşilere ait birçok kale bulunmaktaydı.Varılan sonuç: Marco Polo seyahati sırasında yerel halkı ziyareti sırasında bu bilgilere ulaştığıdır.Buradaki yerel halktan duyduğu efsanevi bilgileri seyahatnamesine geçirdiği mantıklı bir yaklaşım olacaktır.Kısaca Marco Polo'nun anlattıkları bir kıvılcımı başlatmış ve fantastik bir şekilde alev alıp büyümüştür.