Gerçek Hayattan Uyarlanmış Kesinlikle İzlenmesi Gereken 18 Film

İzlenmesi gereken filmler listelerinde: kesinlikle izlenmesi gereken filmler ya da ölmeden önce izlenmesi gereken filmler olarak nitelendirilen listeler vardır.Bu liste tam da böyle bir liste.

Gerçek Hayattan Uyarlanmış Kesinlikle İzlenmesi Gereken 18 Film
Kaynakça: https://travel.earth/travel-reviews-the-bucket-list-movie/

Gerçek Hayattan Uyarlanmış Kesinlikle İzlenmesi Gereken 18 Film

Kaynakça: https://www.imdb.com/title/tt0268978/

1.Akıl Oyunları - A Beautiful Mind 

Film Ünlü Nobel Ödüllü matematikçi John Nash’in gerçek hayat hikayesinden ilhamla yapılmıştır.Kendisine verilen burs sayesinde Princeton Üniversitesi’nde öğrenim görmeye başlayan John Nash burada parlak zekasını gösterecektir.Ancak her dehada olduğu gibi onunda yakasını birçok problem bırakmayacaktır.Şizofreni yakasını bırakmayacaktır.Söylentilere göre gerçek hayatta şizofreniyi kendi mantığıyla yendiği söylenmektedir.John Nash oyunlar teorisi ve diferansiyel geometri için köklü değişiklikler yapmıştır.Onun başarılarında dolayı ordu soğuk savaş döneminde Enigma şifrelerini çözebilmesi için işe almıştır. Akıl oyunları filmini izlerseniz pişman olmazsınız.Ayrıca Russell Crowe’un oyunculuğu gerçekten çok başarılı.

Kaynakça: http://www.beyazperde.com/filmler/film-211082/

2.Rüzgarın Oğlu (Race)

Irkçılığın hat safhada olduğu dönemde hem zenci hem de dünyanın en iyi atleti olmak istediğinizi düşünün.Film Jesse Owens’in gerçek hayat hikayesine dayanmaktadır.Onun zorlukların karşısında pes etmediğini gördükçe motivasyonunuz artacak.Filmde enteresan bir çelişki bulunmakta: ABD, Berlin’de düzenlenecek olimpiyatlarındaki başarı isteğinin amacı aslında  Hitler’i de boykot etmektir.Ancak ırkçılık yapan bir ülkenin ırkçılığı boykot etmesi gerçek bir parakos.

Kaynakça: https://www.cinerium.com/the-imitation-game-yapay-oyun-film-incelemesi.html

3.Yapay Oyun - İmitation Game 

Yapay Oyun filmi 2. Dünya Savaşı sırasında meşhur matematikçi Alan Turing’in hayat hikayesine odaklanmaktadır.Döneminin en iyi matematikçilerinden olan Alan Turing, Enigma’nın şifresini çözecektir. Alan Turing servo motorlarla yaptığı işlem yapabilen makine bilgisayarın atası olacaktır.

Not: Gerçekten çok enteresan bir ayrıntı: bilgisayarın atalarından birini yaparken nasıl bir deha yapay zekayı düşünebilir? Hatta dünyanın ilk yapay zeka testini bulabilir?

Kaynakça: http://www.beyazperde.com/filmler/film-239735/

4.Just Mercy 

Hukuk fakültesinden mezun olan Brayn gerçekten zor davalara girecektir.Avukat olmasına rağmen zenci ırkçılığına maruz kalır.Harvard mezunu olması onun nüfuzunu artıracağına; onun zengin bir zenci olarak görülmesine neden olacaktır.Brayn yine kendisi gibi avukat olan Eva ile zorlu işlere girişecektir.Just Mercy bir hukuk filminden ziyade ırkçılığa karşı muhteşem bir mücadeleyi işliyor.

Kaynakça: https://sinefy.com/izle/the-banker

5.The Banker

The Banker, Afro Amerikalı girişimciler Bernard Garett ve Joe Morris’in hayatına odaklanmaktadır.Gayrimenkul işinde hızla büyüselerde onlar için en büyük engel ırkçılık olacaktır.Beyazların egemen olduğu yerlerde siyahi iseniz nasıl iş yaparsınız? Tabi ki beyaz bir temsilci sayesinde! Büyük riskler büyük başarıların işlendiği tam bir girişimcilik filmi.Filmde Samuel L. Jackson’ın oynadığını da söylememiz gerek.

Kaynakça: http://www.beyazperde.com/filmler/film-363/

6.Can Dostum - God Will Hunting - 1998

Will Hunting üst düzey zeka seviyesine sahip, MIT’de temizlikçi olarak çalışan genç bir çocuktur.Tahtada yazılı olan çok zor bir problemi çözüp sessizce oradan ayrılır.Problemi yazan profesör tarafından keşfedilen Will’in matematikteki başarısı giderek artmaya başlar.Profesör Will için tam bir akıl hocalığı yapmaktadır.Ancak Will öncelikle başını sokmuş olduğu belalardan kurtarmalıdır.

Kaynakça: https://travel.earth/travel-reviews-the-bucket-list-movie/

7.Şimdi Ya Da Asla - The Bucket List 

Film, ölümcül hastalığa yakalanan farklı renkte, farklı gelirde, farklı ortamlardan gelen ancak ileride çok iyi anlaşacak olan iki insanın hayatının son demlerini konu alıyor.Ölmek üzere olsaydınız ne yapardınız? Ya da ölmeden önce mutlaka yapmalıyım dediğiniz şeyler nelerdir? İki arkadaş hayatları boyunca çalışmak ve istediklerini ertelemek zorunda kalmıştır.Ancak hayatının son zamanlarında istediklerini ötelemeleri için bir sebep yoktur artık.Film çok güzel repliklere sahiptir.Ayrıca: filmde Morgan Freeman ve Jack Nicholson başrolleri paylaşmaktadır.

Kaynakça: https://www.amazon.com/Catch-You-Widescreen-Two-Disc-Special/dp/B00005JLSB

8.Sıkıysa Yakala - Catch Me İf You Can

Sıkıysa yakala filmi, Frank Abagnale Jr.’ın 19 yaşında başladığı dolandırıcılık hayatının gerçek hayat hikayesinden esinlenerek anlatıyor.Abagnale, World havayolu şirketinde pilot, Georgia’da doktor, Louisiana'da savcı kılığında milyonlarca dolarlık çek sahtekarlığını nasıl yaptığını anlatmaktadır.Ayrıca başrolünü Leonardo DiCaprio canlandırmaktadır.Film o kadar etkili ki filmdekinin aynısını yapmayı deneyenler bile var.Hatta ülkemizde bile.

Kaynakça: https://tr.pinterest.com/pin/343469909054748847/

9.Modigliani 

Picasso bildiğimiz üzere: döneminin hatta şuannın bile meşhur ressamlardan biridir.Kendi dönemindeki en önemli rakibi Modigliani dir.Film Picasso, Modigliani arasındaki çekişmeyi anlatmaktadır.Film biyografik drama türündedir ve gerçekten etkili sahneleri bulunmaktadır.Sanat severler için çok güzel bir filmdir.Resimlerinde insanların gözlerini çizmeyen Modigliani sadece bir kişinin gözlerini çizer.Bu gizemi filmi izledikten sonra öğrenmelisiniz :)

10.Yunus Emre Aşkın Sesi

Yunus Emre’nin hayatını işleyen Yunus Emre Aşkın Sesi gerçekten müzik ve görselleriyle çok etkili bir film.Film müziklerinde Cengiz Özkan ve Erkan Oğur’un parçalarıyla renkleniyor.Yunus Emre’nin Taptuk Emre dergahında geçirdiği zamanları ve Anadolu’ya yolculuğunu mistik ve şiirsel olarak işlenmiştir.Yunus Emre’nin en sevdiğimiz sözlerini filmde, olaylara göre çok güzel denk getirilmiştir.

Öneri: filmi İzledikten sonra dinlemeniz gereken: Cengiz Özkan - Benim Adım Dertli Dolap

Kaynakça: https://tr.pinterest.com/pin/426786502182751829/

11.Her Şeyin Teorisi

Film, ingiliz fizikçi ve teorisyen Stephen Hawking’in üniversite dönemlerinden başlayarak Jane Hawking ile ilişkisini; bilimsel başarılarını ve dramatik hastalığına değiniyor.Stephen Hawking, Cambridge Üniversitesi’ndeyken dehası dikkat çekiyor.Çok genç yaşta (21) hastalığa yakalanan Hawking’in hayatındaki drama insanı çok etkiliyor.Ayrıca Stephen Hawking, Einstein’dan bu yana dünyaya gelen en parlak teorik fizikçi olarak kabul edilmektedir.

Öneri: Filmden sonra Hawking’in fizik belgesellerinden en az bir tanesini izleyin.Veya onun karadelikler ve Big Bang hakkındaki makalelerini okuyun.

Kaynakça: http://www.beyazperde.com/filmler/film-225720/

12.Sonsuzluk Teorisi

Film, Hindistan’da yoksulluk içinde büyüyen matematikçi Srinivasa Ramanujan Iyengar’ın gerçek hayat hikayesini anlatmaktadır.1. Dünya Savaşı sırasında Cambridge Üniversitesi’ne giriş hakkı kazanan matematikçi Profesör Hardy’nin rehberliğinde matematiksel teorinin öncülerinden biri olacaktır.

Kaynakça: https://www.amazon.com/Einstein-Eddington-Andy-Serkis/dp/B01MSPFYZX

13.Einstein Ve Eddington

Birinci Dünya Savaşı sırasında iki düşman millete ait iki bilim adamı ortak çalışabilir mi? Film teorik fizikçi Albert Einstein ile pratik fizikçi Arthur Stanley Eddington’ın arasında geçen gerçek hayat hikayesine dayanıyor.Albert Einstein’ın meşhur Genel Görelelik Kuramı’nın çıkış öyküsü zorluklarıyla beraber anlatılıyor.

Kaynakça: https://tr.wikipedia.org/wiki/Milyonluk_Bebek

14.Milyon Dolarlık Bebek

Filmin başrol oyuncuları: Clint Eastwood, Hilary Swank ve Morgan Freeman’dır.Bir gün Maggie Fitzgerald spor salonuna gelir.Yaşı spora başlamak için oldukça büyüktür antrenör Frankie hiç kızları çalıştırmamıştır.Ancak Maggie’nin kırılamaz azmine Frankie’de yenilir ve onu çalıştırmaya başlar.

Öneri: Biraz ağlamak istiyorsanız bu film tam size göre.

Kaynakça: http://www.beyazperde.com/dosyalar/sinema/dosya-50015/?page=11&tab=0

15.Er Ryan'ı Kurtarmak 

Dört çocuğunu İkinci Dünya Savaşı’nda kaybetmiş bir annenin artık tek isteği hayatta kalan tek oğlunun savaştan dönmesidir.Annenin yakarışları Başkan tarafından karşılık bulur.Başkanın emriyle beraber James Ryan bu savaştan ne pahasına olursa olsun sağ çıkarılacaktır.Normandiya çıkarmasının yapıldığı bir görevde Yüzbaşı John Miller tarafından yönetilen birim muhakkak Er Ryan’ı sağ salim eve getirmelidir.Ayrıca filmin yönetmeni Steven Spielberg, Yüzbaşı Miller’i canlandıran ise Tom Hanks’dir.

Kaynakça: https://www.netflix.com/tr/title/80200047

16.Rüzgarı Dizginleyen Çocuk

Bir Netflix yapımı filmle listemizin 16. sırasındayız.Bir fen bilgisi kitabından esinlenen 13 yaşındaki William Kamkwamba’nın hayat hikayesi filmde anlatılmaktadır.Kıtlıktan kurtulmak için nice zorluklara rağmen köyüne rüzgar türbini inşa eden çocuğun inanılmaz öyküsü...Yoksulluğu ve pes etmemeyi hissedebileceğiniz güzel bir film.

Kaynakça: https://tr.wikipedia.org/wiki/Zincirsiz

17.Zincirsiz ( Django)

Django adlı özgür kalmış bir köle, Alman ödül avcısı ile birlikte karısını sadist bir çiftlik sahibinden almak için yolculuğunu konu ediniyor.Irkçılığın hat safhada olduğu dönemlerde bir zenci beyaz birinin yüzüne bakamıyor; ata bile binemiyordu.Ancak Django bunlardan biri değil.Kendinin ve eşinin yaşamış olduğu işkencenin intikamını Django almak isteyecektir.Dr. Schultz’un zekice planı işe yarayacak mı ?

Not: Filmin yönetmeni Quentin Tarantino’dur.Ve Tarantino filmlerinin sonunda olduğu gibi bu filmin sonuda bolca patlayan silah içeriyor.Tam bir Western finali!

Kaynakça: http://www.beyazperde.com/filmler/film-275480/

18.Bir Kadının Zaferi - De Dırıgent

1926 yılında geçen filmde hollandalı genç bir bayanın orkestra şefi olabilmek için emeklerini anlatıyor.Genç bayan orkestra şefi olmak istiyor ancak kimse onun yeteneğine ne güveniyor ne de inanıyor.Aşk derecesinde müziği seven bir Antonia Brico şansını Avrupa’da deneyecektir.

Not: Film olağanüstü azim içerir.