Facebook Ve Apple Arasındaki Gizlilik Tartışması

Uzun süredir devam eden Facebook Apple arasındaki gizlilik polemiği nedir? Bundan sonra reklam verenleri neler bekliyor? Apple CEO'su Tim Cook neler söyledi? Facebook CEO'su Mark Zuckerbeg neler söyledi?

Facebook Ve Apple Arasındaki Gizlilik Tartışması
Apple'ın CEO'su Tim Cook

Facebook Ve Apple Arasındaki Gizlilik Tartışması

Geçtiğimiz Temmuz Facebook, Google, Amazon ve Apple yöneticileriyle House Antitrust Subcommittee ile gerçekleşen toplantıda hararetli anlar yaşandı.Ancak enteresan olan: Mark Zuckerberg'in problemi Apple'ın CEO'su Tim Cook ile ileride yaşayacak olması.

Tim Cook, yeni gizlilik değişikliği ile ilgili açıklama yaptı.Açık izin verilmedikçe uygulamaların İphone kullanıcı davranışını üçüncü taraflarla paylaşmasını yasaklayacağını bildirdi.Bu politikayı Facebook göz önünde bulundurularak tasarlandığı belirtildi.Tim Cook:”Gerçek şu ki, veri simsarlarının sahte haber satıcılarının ve sadece hızlı para kazanmak isteyen izleyicilerin ve haydutlardan oluşan bir ekosistem hayatımızda hiç olmadığı kadar çok var” Şeklinde konuşma yaptı.Tim Cook'un sormuş olduğu şu soru gerçekten önemli:”Binlerce kullanıcının aşırılık yanlısı gruplara katıldığını görmenin ve ardından daha fazlasını öneren bir algoritmayı öne sürmenin sonuçları nelerdir?”

2018'de Tim Cook yine mahremiyet üzerine Facebook'la çıkan bir anlaşmazlıkta: “Müşterimiz bizim ürünümüz olsaydı, tonlarca para kazanabilirdik.Biz bunu yapmamayı seçtik”demiştir.Bu bahar itibariyle artık açık izin alınmadıkça hiçbir şekilde üçüncü kişiler İOS üzerinden veri ya da kullanıcı davranışlarını alamayacak.

Facebook “benzer kitleler” dediği şeyden parasının büyük kısmını kazanıyor.Reklam verenler mevcut müşterilerinin listelerini seçer; ardından Facebook, davranışsal verilere dayanarak reklam hedeflemeleri yapar.Bu sayede reklama müşterinin uğrama grafiği artar.Ancak Apple tarafındaki gelişmeler tabiki de Facebook için kötü haber.Diğer taraftan Apple aslında kullanıcı verilerinin izlenmesi ve saklanması hususunda tek taraflı olarak cep telefonu pazarındaki hakim konumunu kullanıyor.

Zuckerberg'in karşı iddiası ise: Apple'ın son gizlilik politikasının kullanıcı gizliliğiyle alakalı olmadığı şeklindedir.App Store'daki bazı ücretsiz uygulamalarda bu gizlilik protokolünden payını alacağından artık ücret tahsil etmek için başka yöntemler kullanmalılar veya ücretsiz uygulama kalmayacağı anlamına geliyor.Öte yandan Apple'ın bu konuda tutarlı örnekleri de bulunmaktadır.Mesela harita uygulamasında kullanıcı konumunu kaydetmemesi gibi.Apple News verilerini paylaşmaması ve 2014'de Safari üçüncü taraflara yönelik sınırlamaların başlaması gibi.

Kullanıcı takibine dayalı reklam hedefleme uygulaması yıllarca internet ekonomisini besledi.Şimdiden sonra neler olacak hep beraber göreceğiz.

Kaynakça: https://www.wired.com/story/facebook-apple-feud-over-privacy-internet-future/#intcid=_wired-category-right-rail_07947e5f-0899-4c62-a7ee-e9ba9922afb0_popular4-1