Elon Musk ın Neuralink girişiminin amacı nedir ?

Elon Musk geçtiğimiz günlerde yeni girişimini dünyaya duyurdu : Neuralink peki neyi amaçlıyor nedir bu neuralink ? Amaç yapay zekayı egale etmek mi yoksa makine insan beynini birleştirip süper insan oluşturmak mı ?

Elon Musk ın Neuralink girişiminin amacı nedir ?
Elon Musk ın yeni girişimi Neuralink

Yapay zeka ve makinelerin öğrenmesinden bahsettiğimiz bu günlerde yapay zekaya karşı çıkan ve bunun içinde mücadele veren dahi milyarder Elon Musk yeni bir girişimde bulunduğunu artık tüm dünya ile paylaştı.Beyin dünyadaki en karmaşık şeylerin başında geliyor.Hala beyinle ilgili bilmediğimiz birçok şey var hala anlamamız gereken birçok şey var.İnsan kendi varlıklarını bile hala tam anlayamaması ilginç değil mi ? Ancak Elon Musk bu konuyla ilgilide çalışmakta hevesli olduğunu gösterdi: Neuralink 2016 da o ve arkadaşları tarafından kuruldu.Medya ancak 2019 temmuzda bunu öğrenebildi.Birçok ülkede gizlice bu tarz araştıramaların yapıldığını biliyoruz.Hatta bu araştırmalar Nazi Almanyası ve süper asker oluşturma dönemine kadar gider ki buda artık gizli değil.

 

Beyin ile çalışmanın en güç ve en hayret verici özelliklerinde biri sabit olmaması nöronların biz yeni bişey öğrendikçe yer değiştirmesi ve farklılaşması.Sabit olmayan ve hakkında çok az şey bildiğimizle çalışmak çok zor değil mi ? İki beyin hücresi bir biri arasında haberleşirken arasında oluşan manyetik alanı kullanabilseydik verileri kaydedebilir belkide kullanabilirdik ancak bu bahsettiğimiz gibi çok zor.Neurolink in çalışma alanı tamda bu nokta: düzenek basit dikici robotlar kablolar elektronik bir çip ve algoritmalar kullanıyorlar.Peki ama nasıl?Bunu kendi sitelerinde de ayrıntılı şekilde bulabiliyorsunuz.Beyne sokulan kablolar saç telinin 10 da 1 i kadar.Herkesin beyninin farklı değişken ve damara denk gelirse ciddi sağlık problemlerine sebep olmakta.Neuralink pil ve bluetooth ekleyerek hemen kulak arkasına yerleştirecekleri bir cihazla bunu yapabileceğini söylüyor.Tabi Elon Musk bu projeye dünya çapında en iyi sinirbilim uzmanlarıyla çalıştığınıda söylemek gerek.Elon Musk ın yapay zeka karşısında insan beynini ön plana çıkarmak istediği aşikar.Kısa vadede hastalıklar ve doğuştan gelen hastalar için bir yarar sağlamayı düşünüyor.Peki ya yarı makine insanların olduğu bir gelecek nasıl olacak ? Ya da insan ve makine aslında birleşmişse ? Amaç aslında süper asker üretmek olabilir mi ? ya da bu uğraşın asıl amacı para mı ? ya da hümanistçe insanlık için mi ? bu soruların cevabını hep beraber göreceğiz…