COVID-19 Yüzey Temasıyla Bulaşır Mı? Sıcaklık Virüsleri Azaltır Mı ?

Koronavirüs temas ettiğimiz yüzeyler aracılığıyla bulaşır mı ? Sıcaklık virüsleri azaltır mı ?

COVID-19 Yüzey Temasıyla Bulaşır Mı? Sıcaklık Virüsleri Azaltır Mı ?
COVID-19(Koronavirüs) Maskeleri

COVID-19 Yüzey Temasıyla Bulaşır Mı? Sıcaklık Virüsleri Azaltır Mı ?

Koronavirüs sosyal ilişkilerimizi hızla etkilemeye devam ediyor.Atık insanlardan ve sevdiklerimizden kaçınır olduk.Sosyal izolasyonumuzu aldık fakat; dokunduğumuz yüzeyler ne kadar virüs barındırıyor ?

Yönümüzü ABD'de yapılan bir araştırmaya çeviriyoruz: ABD'de ATM'lerin,mağaza kapı kollarının ve sık dokunulan aların %8 virüs barındırdığı ortaya çıkmıştır.Ancak virüs miktarının az olduğu söyleniyor.ABD Tufts Üniversitesi yapmış olduğu bir çalışmada: halka açık 33 yüzeyi inceledi.Koronavirüs miktarı en fazla olan alanların: çöp kutusunun ve bir mağazanın kapı kolları olduğu tespit edilmiş.Ancak dokunulan yüzeylerde hastalık alma riskinin az olduğu belirtilmiştir.

Koronavirüs Sıcak Havalarda Azalır Mı ?

Grip virüslerinin soğuk ve kuru havada daha sıcak ve nemli ortamlara göre vücut içerisinde daha uzun süre kaldığını biliyoruz.Peki bu durum koronavirüs içinde geçerli mi ?

Harvard Tıp Okulu bir çalışma yaptı.Çin'deki mevsimsel sıcaklık değişiminin koronavirüs üzerindeki incelemeye aldılar.İncelemede sokak kısıtlamaları da dikkate alındı.Enteresan bir şekilde karmaşık veriler elde edildi.Yapılan çalışma sıcak ve soğuk farkının koronavirüsün etkinliğini tek başına açıklayamacağı bildirildi.

Ülkemizde iki farklı tarihe bakınca: 27 Temmuz hasta sayımız 919 27 Ekim hasta sayımız ise; 2.209 olarak gerçekleşti.Hasta sayısına bakınca serinleyen havanın koronavirüsün arttığını söylemek tek başına yeterli olmayacaktır.Bu duruma kısıtlamalara ve tedbirlere verilen önemi katmamız gerekmektedir.Aslında koronavirüsle ilgili en net bilgi: mümkün olduğunca tedbirlere uymaktan ve riskli alanlardan kaçınmaktan geçiyor.

Koronavirüs Mutasyonu Nasıl Başladı? Mutasyon Nedir ? başlıklı yazı için tıklayın.