Biontech & Pfizer Hakkında Genel Bilgiler Ve COVID-19 Aşısı

İki Türk asıllı bilim insanının sahibi olduğu Biontech firması Pfizer ortaklığıyla COVID-19 aşısı çıkardıklarını duyurmuşlardı.Bu yazımızda Uğur Şahin kimdir ? Özlem Türeci kimdir ? Biontech ve Pfizer nasıl kuruldu ? Biontech ve Pfizer aşısı nasıl çalışıyor ? Hangi ülkeler aşıyı onayladı ? Gibi soruları yanıtlayacağız.

Biontech & Pfizer Hakkında Genel Bilgiler Ve COVID-19 Aşısı
Biontech Kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci

Koronavirüs salgınının artmasıyla birlikte gözler çözüm arayışına girmişti.Biontech & Pfizer ortaklığıyla üretilen aşı onay kazananlar arasında.Pfizer ve Biontech nasıl firmalardır ? Uğur Şahin ve Özlem Türeci kimdir ? Gibi sorulara cevap arayacağız.

Pfizer & Biontech Ortak Aşısı

Aşı Adı: Comirnaty veya BNT162b2

Etkinlik: %95

Doz: 2 Doz 3 Hafta Arayla

Saklama Koşulları: -70 santigrat derece

Kullandığı teknoloji : mRNA

mRNA veya genetik aşılar: koronavirüsün kendi genlerinden bir parçasını hücrelere aktararak bağışıklık tepkisini tetikleyerek çalışırlar.mRNA aşısı nedir başlıklı yazımız için tıklayın.

Biontech Hakkında

Kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci çiftidir.Çiftin ilk birişimciliği biontech değil.İlk girişimleri 2001 yılında kanser ilaçları geliştirmeye yönelik Ganymed Pharmaceuticals firmasıyla başladı.Bu şirketi 2006'nın sonunda Japon bir firmaya (1,5 milyar dolar ) satışını gerçekleştirdiler.

Aynı dönemlerde yine kanser üzerine özellikle mRNA moleküllerine odaklanarak Biontech üzerinde çalışmalarda yapıyorlardı.Biontech günümüze kadar aslında çıkan birçok habere göre çok karlı bir girişim değildi.Taki yenikoronavirüs aşısını Pfizer ortaklığıyla çıkarana kadar.Şirket o kadar hızlı bir yükselişe geçti ki hisse değeri : %230 değerlenerek 27 milyar dolar seviyesine ulaştı.Ayrıca çift dünyaca ünlü “curie” çiftine benzetiliyor.Eğer aşı kullanıma geçer ve başarı gösterirse Nobel Ödüllerine aday olarak gösteriliyor.Çİft Almanya'nın en zengin 100 kişi arasına girmeyi şimdiden başarmış.

Pfizer Hakkında

Pfizer çok uluslu bir şirkettir.Şirketin kuruluşu 150 yılı aşkındır.Halk arasında en çok bilinen ilaçları: Xanax ve Viagradır.Pfizer aynı zamanda birçok tüketici ürünününde beynidir.2020 rakamlarına bakıldığında gelir bakımından dünyanın en büyük ikinci ilaç şirketidir.Birçok keşifte bulunmuş bir firmadır: Sitrik asit gibi.Özellikle aşılar, kanser ve diyabet tedavisinde uzmanlaşmışlardır.

Dünya çapında 96.000 den fazla kişi istihdam ve 180 ülkede faaliyet göstermektedirler.Bilindiği üzere ABD Gıda Ve İlaç Dairesi'nin acil onayıyla COVID-19 aşısının kullanımı onaylanmıştı.Pfizer ve Biontech 2021 sonunda 1.3 milyar doz aşı üretmeyi hedeflemektedir.

Aşıya onay veren ülkeler: Arjantin, Şili, Kosta Rika, Ekvador, Kuveyt, Meksika, Panama, Singapur, Avrupa Birliği,Bahreyn, Kanada,Suudi Arabistan ve İsviçre.

Kaynakça : https://biontech.de/

https://tr.wikipedia.org/wiki/U%C4%9Fur_%C5%9Eahin

https://www.drugwatch.com/manufacturers/pfizer/#:~:text=Pfizer%20has%20had%20many%20triumphs,company%20with%20health%20care%20fraud.

https://www.nytimes.com/interactive/2020/science/coronavirus-vaccine-tracker.html#pfizer

ana resim: https://biontech.de/our-dna/leadership