Apple'ın Yeni İOS 14 Gizlilik Değişikliği

Forbes'in haberine göre : Apple, yeni İOS 14'te nasıl bir gizlilik değişikliği yapacak ? İOS 14 gizlilik özelliği neleri kapsıyor ? Apple'ın yeni gizlilik özelliği diğer firmalarda nasıl bir etki yapacak ?

Apple'ın Yeni İOS 14 Gizlilik Değişikliği
Apple, İphone hakkında son gelişmeler

Apple'ın Yeni İOS 14 Gizlilik Değişikliği

Apple, tüm iphone kullanıcıları için oyunun kurallarını değiştirecek gizlilik güncellemesini onayladı.Uzun zaman önce:Apple ilk olarak 2020 yazında iphoneların izlenmesi için açık izin gerektiren çarpıcı gizliliği duyurmuştu.Uygulama izleme şeffaflığı olarak adlandırılan bu özelliğin duyurulmasının ardından: Facebook başta olmaz üzere birçok firma tarafından itiraz neticesinde ertelenmişti.

Apple, izleme önleme özelliğinin geleceği zaman ölçeği için tarih verdi: “2021 ilkbaharının başlarında”.İOS 14 güncellemesinin gelceğini duyurmak için 28 Ocak gününü seçti.Bu özelliğin geleceği zaten bekleniyordu.Çünkü beta sürümlerinde zaten mevcuttu.

İOS 14 Yeni Gizlilik Özelliği Nedir ?

Telefonunuzu kullanmaya başladığınızda size reklam hedeflemesi yapabilmek için web siteleri sizi izleyebilir.Örneğin: önceden bakmış olduğunuz bir ayakkabıyı bir içerik sitesinde reklam olarak karşınıza getiren özellik budur.Apple, yeni İphone özelliğinin amacının kullanıma şeffaflık katmak olduğunu bildirmektedir.Artık kullanıcı neler olduğunu bilecek uygulamaların sizi izleyip izleyemeyeceği size kalmış olacak.

“Ayarlar altında, kullanıcılar herhangi uygulamaların izleme istediğini görebilcek ve uygun gördükleri şekilde değişiklik yapabilecek”

Çok açık bir şekilde bildirim alacaksınız: “x, şirketinin sahip olduğu uygulamalar veya x web siteleri sizi izlemek istiyor şeklinde bildirim gelecek”

Facebook Başta Olmak Üzere Birçok Firmanın Tepkisi

Facebook başta olmak üzere birçok firma İphone kullanıcısının izlemeyi devre dışı bırakma özelliği için endişe duyuyor.Google' da endişe duyan firmalar arasında bulunmaktadır.Çünkü bilindiği üzere bu firmaların ana gelir kaynakları reklam üzerinden olmaktadır.

Birçok firma için bu durum reklam bilgilerinin bulunamaması:  başka bir şekilde finans sağlama yöntemine dönüşebileceği öngörülmektedir.

Kaynakça: https://www.forbes.com/sites/kateoflahertyuk/2021/01/31/apples-stunning-ios-14-privacy-move-a-game-changer-for-all-iphone-users/?sh=579eb1917e8d