Adolf Hitler Yahudi Miydi ? 

Hitler'in hangi ırktan geldiğine dair şaşırtan iddia: Adolf Hitler Yahudi Miydi ? Adolf Hitler'in, Yahudi olduğuna dair deliller nelerdi? Adolf Hitler hakkındaki gizemleri inceliyeceğiz.

Adolf Hitler Yahudi Miydi ? 
adolf hitler

Adolf Hitler Yahudi Miydi ? 

İkinci Dünya Savaşı’nın sona ermesinden bu yana, baba tarafından dedesi aracılığıyla Adolf Hitler’in Yahudi soyundan gelen iddialar yoğun tartışmalara konu oldu.Nazi Almanyası’nın diktatörü altı milyon Yahudi’nin de bulunduğu Avrupa’da milyonlarca insanı katleden ca bir rejime liderlik etti.Hitler’in ölümünden önce avukatı Hans Frank, Hitler’in Yahudi olduğunu iddia etti.Bu o dönemde şok etkisi yaratmıştı.

Hitlerin avukatı Hans Frank

Hitler’in kişisel avukatı Hans Frank, 2. Dünya Savaşı sırasında Polonya genel valisi olarak görev almıştı.1946 yılında Nürnberg Mahkemelerinde idam edildi.Yedi yıl sonra ise anıları yayınlandı.

İn The Face Of The Gallows ( Darağacındaki yüz), adlı kitap bir bomba gibi gündeme düştü.Frank, milyonlarca yahudinin soykırımını düzenleyen Adolf Hitler’in kısmen Yahudi olduğunu öne sürdü.Frank, 1920’da Nazi liderinin kendi isteği üzerine Hitler’in soyuna baktığını iddia etti.Ayrıca Frank’e göre: Hitler’in yeğeni onun Yahudi soyundan geldiğine dair kanıtları bulmuş ve bunu şantaj olarak kullanmakla tehdit ediyordu.

Hitlerin babası Alois Hitler 

Frank, anılarında Hitler’in babaannesi Maria Anna Schicklgruber’in bir zamanlar Avusturya’nın Graz kentinde bir Yahudi aile tarafından aşçı olarak çalıştırıldığını yazdı.Bu süre zarfında, Maria bilinmeyen bir adamdan hamile kaldı.1837’de ise Hitler’in babası Alois Schicklgruber’i doğurdu.Alois, doğduğunda babası olmayan “gayri meşru bir çocuk” olarak tescil edildi.

Hitler'in Avusturya'daki çocukluk evi 

Hitler daha sonra, 1842’de Maria ile evlenen Johann Georg Hiedler’in büyük babası olduğu konusunda ısrar edecekti.Birçok modern tarihçi bunun gerçekten doğru olup olmadığını tartıştı.Frank, Alois’in babasının Maria’ya iş veren Frankenberger’in 19 yaşındaki oğlu olduğunu öne sürdü.

Frank, Maria ile Frankenberger arasındaki mektupların; Frankenberger’in çocuk bakımı (nafaka) için Maria’ya para göndermesi bu teoriyi desteklemektedir.Frank, Hitler’in büyük babasının gerçekten Yahudi olduğuna dair kanıt olarak öne sürdü.Bu Hitler’i çeyrek Yahudi yapmaktadır.

Hitler’in Büyük Babasının Yahudi Olduğuna Dair Ayrıntılı İnceleme

Öncelikle geleneksel Yahudi hukukuna göre: bir kişinin Yahudi statüsünün anneden geçtiğine dikkat edilmelidir.Ve Hitler’in Yahudi olarak kabul edilmesi için bir din değiştirme ritüelinin gerekli olması durumu da vardır.Ancak o dönemde daha liberal olanlar bu geleneklere bağlı değildi bunu da unutmamak gerekir.

Nazi Almanya’sında liderler “Çeyrek Yahudi” tanımını buldular.Yani Hitler’in kurallarına göre: Frank’in iddiası doğruysa gerçektende Hitler Yahudi olarak kabul edilebilir.Ancak 1950’lerde Nikolaus von Preradovich adlı bir Alman yazar, Frank’in iddiasına karşı iddiada bulundu.1856’dan önce Graz’da Yahudi olmadığı iddiasında bulundu.Ancak karşı iddia yeterince karşılık bulamadı.

Yapılan bazı araştırmalar Graz’da 1850 öncesi bir Yahudi topluluğunun varlığı Avusturya arşivlerinden çıkmıştır.Ayrıca Sax dergisi birçok araştırma sonucunda: 1856 öncesi Graz’da Yahudi varlığını savunmuştur.

Sir Richard Evans, Sax dergisinin ispatlarına ve araştırmalarına karşı çıkmıştır.Hatta Graz’da Frankenreiter ailesi olduğunu ancak Yahudi olmadıklarını belirtmiştir.

Bu konu hakkındaki bilgiler uzun zaman önce gerçekleşmesi ve üzerinden savaş geçmesinden dolayı muallaklığını korumaktadır.

Kaynakça: https://allthatsinteresting.com/was-hitler-jewish