2050'de Bizi Açlık Mı Bekliyor ?

Birleşmiş Milletlerin araştırmasına göre: 2050' de dünya nüfusu 9,7 milyar olacağı tahmin ediliyor.

2050'de Bizi Açlık Mı Bekliyor ?
2050'de bizi kuraklık, açlık, işsizlik, nüfus yoğunluğu bekliyor

2050'de Bizi Açlık Mı Bekliyor ? 

Birleşmiş Milletler'e göre 2050 yılında yaklaşık 9,7 milyar insan nüfusu bekleniyor.2050 yılında insan nüfusunun gıda ihtiyacını karşılamak için yaklaşık gıda üretiminin %70 civarında artması gerekiyor.Peki Dünya bu durumla ilgili ne yapıyor ? Alınan önlemler neler ? Yoksa bizi açlık mı bekliyor ? 

Tarımda uygun maliyeti sağlamak amacıyla John Deere tarafından sensörlü bir sistem kullanılmaya başladı.Traktörlere entegre edilen bu sistem: GPS sayesinde traktörün geçtiği noktaları izliyor ve traktörle yapılan ekim, gübreleme, belleme gibi işlemlerde büyük zorluk çıkaran boşlukları ve aynı yerden iki kere geçme gibi hususları sıfıra indiriyor.Bu sayede yakıt tasarrufu sağlandı(yaklaşık %40), gübre gereksinimi azaldı, böcek ilacı kullanımı azalmış oldu.

1970 yılında başlayan bir genom projesi var: C4 SESLER.Bitkiler fotosentez yeteneklerini yaklaşık 1 milyar yıl önce bünyesine yerleşen bakteriler sayesinde elde etti.Tüm türleri fotosentez yapabilen bitki türlerine C3 bitkisi olarak adlandırılır.Diğer tür ise C4(bazı türleri fotosentez yapabiliyor).Eğer bizde bu bakterileri yararlı bir şekilde kullanabilirsek pirinç örneğinde mesela: %50 den fazla verim alınabilir.

Hızla gelişen teknoloji yapılan işin niteliğini değiştirebildiği gibi işçi sayısınıda değiştiriyor.Örneğin 1900'de Amerika'da iş gücünün yaklaşık %41'i çiftliklerde çalışıyordu.Şimdi ise: %2'nin altında.Ayrıca şehir sakinlerinin payı 2007'de %50 ye ulaşmış durumdadır.İleride sadece gıda kıtlığı değil işsizlikle de başa çıkmamız gerekiyor.Genetik gelişmelerin,topraksız tarımın, yapay zekalı üretimin, küresel ısınma için alınan önlemlerin önemi çok büyük.Acaba bu gelişmeler bu hızla giden dünyamıza yetebilecek mi ? Bunu hep beraber göreceğiz...

Unutmayalım: “Dünya sadece bizim hırslarımıza yetemez”